KİLO ALMAK İÇİN NE YAPILMALI

Kilo problemi, gerek sağlık açısından gerekse dış görünüş ile ilgili pek çok olumsuz durum teşkil etmesi bakımından bu dertten muzdarip olan kişiler için hiç şüphesiz aşılması gereken bir problem. Hem obezite hem de fazla zayıflık pek çok problemi beraberinde getiriyor. İşin obezite tarafında bir yerden sonra kişi hareket etmekte zorlanıyor, nefes almak zaten bir problem, en ufak bir merdiven, yokuş çıkma durumlarında kendini belli eden, hayat standartlarını son derece kısıtlayan haller ortaya çıkıyor. Giyecek kıyafet bulunmuyor, kimse şişman birine iş vermek istemiyor vesaire.

Yukarıda anlatılanların tam tersi olarak aşırı zayıflık problemleri, pek çok insan için belki bir sorun olarak dahi algılanmasa da aslında en az obezite kadar, belki ondan da büyük bir problem. Obezite sağlığa ne kadar zararlı ise, aşırı zayıflık da bir o kadar sağlığa zararlı bir durum. Sonbahara girer girmez vücut direncinin zayıf olması sebebiyle başlayan grip, neredeyse tüm kış kendini kişinin ensesinde hissettiriyor. Bunun haricinde aşırı zayıflıktan kaynaklanan, sosyal hayatta karşımıza çıkan pek çok üstü kapalı problem mevcut. Bir iş başvurusu için reddedildiğinizde çok zayıf olduğunuz için bunun başınıza geldiğini düşünmezsiniz fakat bunun gerçekleşmiş olma ihtimali – tecrübeyle sabittir ki- çok yüksek. Hiç kimse, neredeyse dışarıdan bakan insanlar tarafından herhangi bir hastalığı olduğunu düşündürecek kadar zayıf birini işe almak istemez.

Kilo Almak

Kilo almak ya da vermek işlemi son derece basit bir denklemden oluşur. Vücudumuz her gün belli miktarda kalori harcar. Yürümekten koşmaya, nefes almaktan kan pompalamaya kadar yaptığımız her iş kalori yakmamıza neden olur. Eğer bir gün içerisinde yaktığımız kalori miktarı aldığımızdan fazla ise kilo vermiş oluruz. Tam tersi durumda da kilo alırız. Şayet kilo almak istiyorum diyorsanız yaktığınız kaloriden fazlasını almalısınız. ( 1 kilogramın  kaç kalori olduğunu merak ediyorsanız buraya tıklayın. )

Hızlı Kilo Almak

Kilo alma problemi olan insanlar kendileri için bunun ne kadar zor olduğunu bildiklerinden dolayı kilo almaya başladıkları takdirde son derece hızlı bir şekilde kilo almak istiyorlar. Çünkü aklın bir köşesinde eğer kilo almam durursa bir daha alamayabilirim yatıyor. Fakat şunu bilmek gerekiyor ki 1 haftada 7 kilo almak, 1 haftada 5 kilo almak gibi hedefler son derece sağlıksız olmanın yanında gerçekçi de değil. Bir kişi için ideal kilo alma hızı ayda4 kilo olacak şekilde belirlenmelidir.

Kilo Almak İle Kilo Vermek Arasındaki Farklar

Teoride kilo almak ile kilo vermek arasında teoride bir fark olmasa da pratikte durum epey farklı. Bir kişi kilo vermek istediğinde yapacağı şeyler az çok bellidir. Bir diyetisyene başvurmak, yahut kendisine bir diyet programı yazmak ve bunu düzenli bir şekilde uygulamak. Bunun için dünyaca meşhur onlarca diyet programı mevcut. Ayrıca internet üzerinde size yardımcı olabilecek yüzlerce, binlerce makale de var. İş kilo almaya geldiğinde ise işin rengi değişiyor. Her şeyden evvel kilo vermek – ya da obezite – dünyadaki milyonlarca insanın amacı olduğundan dolayı kilo almak isteyen insanların derdiyle ilgilenen pek bulunmuyor. Sağlık sektöründe de durum böyle. Bir diyetisyene başvurmak isteyen insanların yüzde 90’ı kilo vermek için başvuruyor. Haliyle de hedef kitle fazla kilo sahibi insanlar oluyor.

Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım

Yukarıda bahsedilen sebeplerden ötürü kilo almak isteyen insanlar kilo almanın abc’sini adım adım öğrenmek durumunda. Hangi besin kaç kalori, hangi yiyecekler kilo aldırır, kilo almak için özel olarak neler yapılabilir ve en mühimi bir kilo almak için kaç kalori tüketmek gerekir hepsini bilmek gerekiyor. Örneğin kilo almak için ne yapılmalı ? Bir kilo almak için bir kilo pilav, yahut bir kilo ekmek mi yemek gerekir? Kilo almanın algoritması nedir? gibi sorular kafanızın bir yerinde sizi meşgul etmiyorsa ve tüm bu soruların cevaplarını aramıyorsanız aslında neden aylarca, yıllarca denemiş olmanıza rağmen kilo alamadığınızı anlamış olmalısınız.

Şunu unutmayın ki, diyetisyenlerden gazetelere, televizyonlara kadar hemen herkes, kilo almak için ne yapılmalıdan ziyade, kilo vermek için ne yapmalıya odaklanır. Bunda şaşılacak bir şey yok, zira gazeteler için çok satmanın, televizyonlar için çok izlenmenin ve diyetisyenler için de çok kazanmanın sırrı kilo vermek isteyen insanlardan geçer. Kilo almak isteyen insanlar ise derdine dermanları maalesef spor salonlarında ve forumlarda arıyorlar. Kiloalmarehberi.com kilo almak isteyen insanlara yardımcı olmak için açılan bir blog. Eğer kilo almak istiyor ama yeterince bilgi sahibi olmadığınızı ve kimsenin size yeterince yardım etmediğini düşünüyorsanız doğru yerde olduğunuzdan emin olun.

Kilo almanız için gereken tüm bilgileri kiloalmarehberi.com’da bulabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.