KİLO ALMAK İÇİN GÜNDE KAÇ ÖĞÜN YEMELİ ?

Kilo almak isteyen insanların kafasını kurcalayan pek çok sorudan bir tanesi de kilo almak için günde kaç öğün yemesi gerektiğidir. Günlük kalori ihtiyacımızı karşılamak için 2 ya da 3 öğün yeterli olsa da kilo almak için bu rakamların biraz üzerine çıkmak gerekiyor.

Peki bunu nasıl yapmalı? Standardımız olan 3 ana öğünün yanına ara öğünler mi eklemeliyiz, yoksa ana öğünlerimizin sayısını 5’e mi çıkarmalıyız? Sorunun cevabı siz de saklı. Dilerseniz günlük yemek rutininizin dışına çıkmadan ara öğünlerle kilo almaya gayret edin, dilerseniz öğünlerinizin sayısını çoğaltın. Fakat en etkili yöntem her ikisini de uygulamak olacaktır.

Ara Öğün Nasıl Olmalı

Kilo almakta zorlanıp ara öğünlere ihtiyaç duyuyorsanız bunun için akıllıca hareket etmeniz gerekiyor. Ara öğünlerde ne yemelisiniz, ara öğünlerin vakitlerini nasıl ayarlamalısınız gibi sorulara doğru yanıtlar verilmeli. Şayet kilo almak istiyorsanız ara öğünlerde salata yemeniz neredeyse hiçbir şey yememekle eşdeğer. Yine ara öğünlerde meyve tüketiyorsanız boşa kürek çekmenin kıyısında dolaşıyorsunuz demektir. Ana öğün yahut ara öğün fark etmez, kalorisi düşük yiyecekler sizin uzak durmanız gereken besinlerdir. Meyve, sebze, salata gibi ürünler lezzetli olabilir, sağlıklı olabilir, ama sizi hedefinizden uzaklaştırır. Bunun yerine ara öğünlerinizde kalorisi bol bisküvi, kek gibi ürünleri tercih etmeniz gerekmektedir. Yine neredeyse tamamı yüksek kalorili olan kuruyemişler de sizin için hem sağlıklı hem ideal besin kaynağıdır.

Diyet Programı Nasıl Olmalı

Kilo almaya ya da vermeye karar verdiğinizde yapacağınız ilk iş diyete başlamak olur. Haliyle bunun için kendinize bir diyet programı yaparsınız. Ya da bir diyetisyene gidersiniz, o sizin için bir diyet programı yazar. Bu diyet programında neler vardır, var olan yiyecekler niçin oradadır, olmayan niçin yoktur, pek çok soru sorulabilir. Elbette bir kilo alma diyetinde salata, kilo verme diyetinde patates kızartmasının olmaması gerekir. Bununla birlike, örneğin diyet listenizde yer alan makarna ile pilavın ne farkı vardır? Elbette bu ikisi arasında tat olarak ciddi farklar olabilir, fakat söz konusu kilo almak, vermek olduğunda bakmamız gereken ilk şey kalorilerdir. Dolayısı ile bir diyet listesinde, öğle yemeğinde pilav, akşam yemeğinde makarna olmasının bir manası yoktur. İkisinde de makarna ikisinde de pilav olabilir.

Peki bu durumun bir zararı var mı? Yani bir diyet listesi yapılıp ona harfiyen uyulsa ne olur? Pilavsa pilav, makarnaysa makarna. Doğrusu kilo almanın mantığını pek anlamamış olan insanlar bu durumdan olumsuz etkilenir. Şayet kişi söz konusu kilo almak olduğunda ikisi arasında kalori olarak hiçbir fark olmadığını bilmiyorsa, makarna yerine pilavı gördüğünde morali bozulacak, diyete uymadığını bu nedenle kilo alamayacağını düşünecektir. Bundan dolayı diyet programları esnek olmalıdır. Eğer kendiniz için bir diyet programı yapmak istiyorsanız hangi besin kaç kalori eder öğrenmek için kalori cetveli sayfasına göz atın. Eğer diyet programı yazdırmak istiyorsanız buradan iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.