KİLO ALDIRAN YİYECEKLER

Kilo Aldıran Besinler

Kilo almak istiyorsanız çok yemek yemeniz gerektiğini muhakkak biliyorsunuz. Fakat her yiyeceğin kilo almak için size katkı sağlayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Şayet kilo almak istiyorsanız kilo aldıran yiyecekler nelerdir bilmeli ve düşük kalorili yiyeceklerden ziyade bu yemekleri tüketmelisiniz. İşte kilo almak için ne yemeliyim diyenlere, kilo almanıza yardımcı yüksek kalorili yiyecekler.

PİLAV ( PİRİNÇ )

Kilo aldıran yiyecekler deyince pilav elbette ilk sırada. Pilav, kültürümüz için olmazsa olmaz yiyeceklerin başında geliyor. Hemen her gün değilse bile iki günde bir mutlaka pilav tüketiyoruz. Pilavın kilo yapan yiyecekler listesinde olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte bir tabak pilavın yaklaşık olarak 300 kalori olduğunu bilmekte de fayda var.

 MAKARNA

Bir tabak makarna da yaklaşık olarak 300 kalori gelmekte. Karbonhidrat değeri son derece yüksek olan ve kilo almak istiyorsak mutlaka çokça tüketmemiz gereken besinlerin başında gelen makarna, pilavın aksine sosla da rahatlıkla tek başına tüketilebilir.

BULGUR

Kilo aldıran yemekler listesinin üçüncü sırasında bulgur var. Pilav ve makarnaya alternatif olan bulgurun kalorisi ise diğer ikisi ile hemen hemen aynı. Pilav- makarna döngüsünden sıkılanlar için en iyi alternatif olarak karşımıza bulgur çıkıyor

SULU YEMEKLER

Kuru fasulye, taze fasulye, nohut ya da bezelye diye ayırmaya gerek yok. Tatları farklı farklı fakat hemen hepsinin kalorisi aşağı yukarı 300 civarında. Kilo almak için yiyecekler listesinde sulu yemeklerin diğerlerinden en büyük artısı ise yanında ekmeğin de çokça tüketilmesi.

 KURUYEMİŞLER

Söz konusu en çok kilo aldıran besinler olduğunda kuruyemişlerden daha iyisi yok. Hem tat olarak lezzetli hem kalori olarak. Pilav makarna gibi besinlerin neredeyse iki katı kaloriye sahip kuruyemişler üstelik çok da sağlıklı. Genel olarak kuruyemişlerin 100 gramında 600 ila 700 kalori bulunuyor. Gelin görün ki bu kadar sağlıklı ve lezzetli besinlerin ucuz olması mümkün olmuyor. Yine de yiyebildiğimiz kadar kuruyemiş, özellikle fındık, ceviz, badem yemekte fayda var.

FAST FOOD

Dilerseniz hamburger olsun, dilerseniz pizza. Ya da daha domestic bir şeyler, lahmacun gibi, pide gibi . Kokoreç, köfte ekmek ve daha niceleri. Saymakla bitmeyecek bu sokak lezzetleri dikkat ettiyseniz aslında birer hamur işi. Dolayısıyla yüksek miktarda kalori barındırıyorlar. Üstelik yeme de yanında yat derecesinde lezzetliler. Bugüne kadar bir köfte ekmeği, ya da hamburgeri sevmeyeni duydunuz mu? Duymamanız normal. Hem çok lezzetli hem de bol kalorili bu yemekler kilo almak istiyorsanız sizin için harika birer besin kaynağı.

PATATES KIZARTMASI

Kilo almaya yardımcı besinler deyince akla ilk gelenlerden biri patates olur. Sevmeyeni olmayan yiyecekler listesi yapılsa herhalde patates kızartması birinci çıkar. Hızlı kilo aldıran yiyeceklerin başında gelen patates kızartmasını fast food kategorisine de sokabilirdik ama kendisi başlı başına bir yemek. Kilo almak istiyorsanız kahvaltılarınızda bol bol patates kızartması tüketin.

EKMEK

Kilo aldıran yemekler listesi yapacaksınız ve ekmek olmayacak ! Bizim için sofraların vazgeçilmezi herhalde ekmek. Gün gelir yumurta olmaz, gün gelir zeytin bitmiştir ama ekmeksiz sofra olmaz. Bunda ucuz olmasının da elbette payı var. 1 adet baston ekmek yaklaşık 200 gram ve 500 kalori. Ekmekle ilgili üzerinde durulması gereken bir diğer nokta da taze olarak tüketilmesi. Zira taze ekmek ne kadar çok kendini yedirirse bayat ekmek de bir o kadar insanın iştahını kapatır.

Kilo aldıran yiyeceklerin hangileri olduğunu öğrendiniz. Şimdi sıra kilo almanız için uzak durmanız gerekenlerde.  Tüm bu yiyeceklerin dışında hangi besinlerin kilo aldırdığını öğrenmek için kalori cetveline göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.