KİLO ALAMIYORUM

Kilo AlamıyorumKilo almak için çok defa yola çıkıp hedefe varamamış kişilerden sık duyulan sözlerden biri de “çok yiyiyorum ama bir türlü kilo alamıyorum” olur. Bu sözün doğrusu şu olmalı : “ Çok yediğimi sanıyorum ama kilo alamıyorum”.

Kilo almak – yahut vermek – pratikte bazen biraz zor olabilse de işin teori kısmı oldukça basittir. Bir günde, yaktığınız kaloriden fazla kalori alırsanız kilo almış, daha az kalori alırsanız kilo vermiş olursunuz. Günlük kalori ihtiyacı 3000 olan bir kişi her gün 4000 kalori aldığı takdirde bir hafta sonra ( günde +1000 kaloriden 7000 kalori ) 1 kilo almış olur. Kabaca bir hesapla haftada 1, ayda 4 kilo, 6 ayda 24 kilo.

Peki bu kadar basit mi ? Cevap hem evet hem hayır. Evet çünkü matematik değişmez. ( Yani dünyanın hatta evrenin neresine giderseniz gidin 1 kilo almak için yapmanız gereken tek şey yaktığınız kaloriden 7000 kalori fazlasını almaktır. ) Hayır çünkü aylar boyunca her gün harcadığımız kalorinin 1000 kalori fazlasını almak oldukça emek gerektiren bir uğraştır.

Kilo Almanın Mantığı

İki kardeş düşünün. Biri 20 yaşında, 1.50 boyunda, ofis ortamında çalışıyor. Diğeri 1.95 boyunda, fabrikada, yahut gün içerisinde dur durak bilmeyen bir işte çalışıyor. Akşam olduğunda iki si de sofraya oturup, dolu dolu iki tabak etli makarna yiyorlar. Sizce bu durumda iki kardeş de gerçekten çok mu yemek yemiş oldu? Cevap verelim.

İlk kardeş ( ofis çalışanı ) gün içerisindeki yoğunluğu göz önünde bulundurulduğunda aslında kendisi için ideal olan kalori miktarını almış gibi görünüyor. Diğeri içinse şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, böyle giderse 120 kilo olsa bile bir sene sonunda takribi olarak 100 kilonun altına düşecektir. Nasıl yani? Şöyle. İkinci kardeş sabah kahvaltısında ve öğle yemeğinde de 2şer tabak makarna yedi diyelim, bu durumda alacağı kalori miktarı gün içerisinde 2000 civarında olacaktır. Eğer yoğun tempoda çalışan 1.95 boyunda birinden söz ediyorsak bu kişinin gün içerisinde harcadığı enerji 4000 kaloriden fazladır. Dolayısıyla ikinci kardeş eğer kilo vermek istiyorsa doğru yolda. Yok eğer kilo almak istiyorsa biraz daha kiloalmarehberi.com’u dolaşmalı.

Neden Kilo Alamıyorum

Daha önce kilo almayı denemiş, yine de başarısız olmuş olabilirsiniz. Bu durumda “neden kilo alamıyorum”, “acaba kilo almamı engelleyen bir hastalığım mı var” gibi pek çok düşünce zihninizi meşgul eder. İşin aslı bir hastalıktan ziyade kilo almak için yeterli azmi göstermemiş olduğunuzdur. Her şeyden önce kilo almak için yapılması gerekenler nelerdir, bunu bilmelisiniz. Şurası muhakkak ki, günde üç öğün yemek yemekle kilo almak çok mümkün değil. 

Çok Yemek Yiyorum Kilo Alamıyorum

Çok yemek yiyip de kilo alamadığını söyleyen insanlar görürsünüz, belki de o sizsiniz. Üstelik çevrenizdeki insanlar da çok yemek yediğinizi onaylıyorlar. O halde neden kilo alamıyorsunuz ? Çünkü “çok” göreceli bir kavramdır. Arkadaşlarınıza, eşinize, kardeşinize göre çok yemek yiyor olabilirsiniz, ama onlara göre çok yemeniz, çok yediğiniz anlamına gelmez. Herkesin günlük kalori ihtiyacı farklıdır, dolayısıyla tüketmesi gereken yemekerin miktarı da farklıdır.

Metabolizmam Hızlı Çalışıyor

Metabolizmam hızlı çalışıyor, bu yüzden kilo alamıyorum cümlesi bir bahaneden başka hiçbir şey değil. Metabolizması hızlı çalışan tek kişi siz değilsiniz. 2. 20 metre boyunda her gün binlerce kalori yaktıran antrenmanlar yapıp yine de gayet kilolu olan basketbolcuları düşünün. Sizce metabolizmanız onlarınkinden daha mı hızlı çalışıyor. Unutmamak gerekiyor ki, metabolizmanız hızlı ya da yavaş çalışsın, fark etmez, kilo almak için vücudunuzun yaktığı kaloriden, yani aslında almamız gereken kaloriden fazlasını almanız gerekir.

Yemek Seçme

Kilo alamıyorum diyen insanlarda sık görülen ortak özelliklerden biri de yemek seçme alışkanlığı. Zaten şu veya bu nedenlerden dolayı yeterince beslenemiyorken, üstüne bir de sofrada sevmediğiniz bir yemekle karşılaşınca kilo almak gerçekten zor. Tek bir öğün dahi yetersiz beslenmeniz o gün için kilo almanızı engelleyebilir. Kilo alma problemi yaşayan insanların büyük çoğunluğunun yaşça genç olduğu görülüyor. Bu, büyük ihtimalle yemeği siz yapmıyorsunuz demek. Bu durumda kilo alma süreci boyunca yemeği kim yapıyorsa ona da büyük iş düşüyor. Bir öğün sevdiğiniz bir öğün sevmediğiniz yemeği yiyerek kilo alamazsınız. Kilo almak biraz da bu yüzden zordur. Kilo alma dönemi boyunca sevdiğiniz yemekleri yemek zorundasınız. Ben sevmediğim yemekten de üç tabak yerim diyorsanız başka.

Kilo Almak Tek Günlük İş Değil

Diyelim ki gerçekten çok yemek yiyorsunuz. Yani öyle böyle değil, adeta dünyaları yiyorsunuz ama yine de kilo alamıyorsunuz. Bu durumda ister istemez umutsuzluğa kapılır ve genetik bir rahatsızlığınızın olduğuna kendinizi inandırmaya başlarsınız. Doğrusu genetik bir rahatsızlığınız yok. Sadece iki gün boyunca çok yemek yemekle kilo alamayacağınızı, bu işlemi aylar boyunca her gün düzenli olarak yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Kilo almak, bir öğünlük, bir günlük bir uğraş değil, uzun vadeye yayılması gereken ve ciddi anlamda çaba gerektiren bir iştir.

Peki ne yapmak gerekiyor? Bu zorluk karşısında amacımızdan vazgeçip mutsuz ve sağlıksız bir şekilde hayatımıza devam etmek mi? Yoksa ne yaptığını bilir bir şekilde varılacak hedefe doğru emin adımlarla yürümek mi? Cevabı biliyorsunuz. Daha önce defalarca kilo almak için çaba gösterip başarısızlıkla yüz yüze gelmiş olabilirsiniz. Fakat unutmamanız gerekiyor ki, daha önce ne yaptığınızı bilmeden boşuna çabalıyordunuz. Şimdiyse, kilo nasıl alınır, bir kilo kaç kaloridir, hangi besinler kilo aldırırgünlük kalori ihtiyacınız nedir gibi pek çok sorunun cevabını biliyorsunuz. Artık geriye emin adımlarla hedefe yürümek kalıyor. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.