BİR KİLO ALMAK İÇİN NE KADAR YEMEK GEREKİR ?

Tartıya çıktığınızda kilonuzun 75’ten 76’ya çıktığını görmeniz için ne kadar yemek yemeniz gerekir ? Cevap basit : Bir kilo, diyorsanız, almanız gereken çok yol var demektir.

Farzettiğimizin aksine vücudumuza bir kilo almak için bir kilo yemek yememiz gerekmez. Daha doğrusu kilo alırken hesap ölçümüz kilogram değil kaloridir. Yani tükettiğimiz besinlerin gramına değil, gram başına düşen kalori miktarına bakmamız gerekiyor. Aldığımız ürünlerin paketlerinin arkasında 100 gram ürüne denk gelen kalori değerleri yazmaktadır. Örneğin eti borwnie’nin 100 gramı 430, bir paketi ( 45 gr ) ise 190 kaloridir. 

Peki kalori nedir ? Kalori, insan vücudunun yakıtı, enerji kaynağıdır. Yürümek için, çalışmak için hatta nefes almak için dahi kaloriye ihtiyacımız var. Su dışında yiyip içtiğimiz her şeyin bir kalorisi vardır. Biz yemekleri yer, enerjiyi depolarız. Akabinde vücudumuz depoladığı bu enerjiyi ihtiyacımıza göre harcar. Aslında vücudumuzun işleyişi bir arabanınkinden pek de farklı değil. Araba için benzin ne ise bizim için kalori odur. Kalori kal, cal, kcal şeklinde belirtilir.

Eğer kilo almak – ya da vermek – istiyorsanız günlük hayatta tükettiğiniz besinlerin değerlerini bilmeniz ve gün içerisinde yediklerinizin kalorilerini hesaplamanız gerekir.

Bir Kilo Kaç Kalori

Kilo almaya karar verdiyseniz şuna emin olun, “çok yemek yemeliyim”den daha fazla bilgiye ihtiyacınız var. Evet gerçekten çok yemek yerseniz, yani vücudunuzun ihtiyacı olandan fazlasını yerseniz kilo almış olursunuz. Fakat bilinçsizce çok yemek, zaten halihazırda kilo alma problemleri olan biri iseniz kilo almanız önünde büyük bir engel. Boş bir koridorda, koridorun boş olduğunuzu bilmenize rağmen gözünüz bağlı bir şekilde koşamazsınız. Neyi nasıl yaptığınızı bilmeniz gerekiyor.

Bilmeniz gereken şeylerin başında bir kilo almak için kaç kaloriye ihtiyacınız olduğu geliyor. İnsan vücudunun 1 kilogram alması için alması gereken kalori miktarı 7000’dir. Bu şu demek ; tartıya çıktığınızda kilonuzun 75’ten 76’ya çıktığınızı görmek istiyorsanız vücudunuza 7000 kalori almanız gerekmektedir. Fakat şunu da bilmeniz gerekiyor ki bu 7000 kalori vücudunuzun gün içerisinde tükettiği kalorilerden arta kalan 7000 kalori olmalıdır. Yani eğer günde 2500 kalori tüketen biri iseniz, her gün 3500 kalori aldığınız takdirde günde 1000 kalori depolamış olursunuz. Her gün depoladığınız bu 1000 kaloriler 7000 kaloriye geldiğinde tartıda 1 kilo fazlanız olduğunu göreceksiniz.

Günlük Kalori İhtiyacı

Bir insana kalori yaktıran günlük aktiviteler nelerdir ? Ne yaparsak kalori harcamış oluruz? Hangi aktiviteler diğerlerinden fazla kalori yaktırır ? Bu soruların cevabını bilmek bize hedefimize ulaşma yolunda yardımcı olur. Herhangi bir şeyi bilinçli yapmak ile bilmeden yapmak arasında dağlar kadar fark var.

Gündelik yaşantımızda nefes almaktan tutun da yürümeye, bulaşık yıkamaya, bahçedeki çimleri biçmeye kadar her şey kalori yakmamıza yardımcı olur. Elbette koşmak, spor yapmak diğerlerine nazaran daha fazla kalori vermemize olanak sağlar.

Tüm bunların yanında günlük kalori ihtiyacı kişilerin boy, kilo, yaş, cinsiyet ve günlük hayattaki yoğunluklarına göre pek çok parametreden oluşur. 1.50 boyunda 18 yaşında ve masa başında çalışan bir kişiyle 1.95 boyunda 28 yaşında ve her gün yoğun tempoda çalışan bir kişinin aldığı kalori miktarı arasında çok ciddi farklar bulunmaktadır. Eğer kilo almak istiyorsanız günlük kalori ihtiyacınızı bilmeli ve buna göre kilo alma diyeti yapmalısınız. Online diyeti programı için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.