1 HAFTADA 10 KİLO ALMAK !

Daha önce 1 haftada 10 kilo almak şeklinde bir yazı okudunuz mu? Ya da günde 1 kilo vereceğinizi söyleyen ? Veya baklava yiyerek kilo verdiren diyete, süper etkili kilo aldıran bir ilaca denk geldiniz mi? Bu yazılar ne anlama geliyor, bu sansasyonel başlıklar niçin atılıyor merak ediyor musunuz? Öyleyse buyrun.

Kilo almak için bir müddettir Google’ı karıştırıyorsunuz. Elbette onlarca site size bu konuda yardımcı olmaya çalışıyor. Gerek hürriyet, milliyet, posta vs. gibi gazetelerin internet siteleri, gerek sağlıklı yaşam blogları, gerekse hastanalerin yahut kişisel diyetisyenlerin kendi sitelerinde yayımladıkları makaleler size bu konuda yardımcı olmak için çabalıyor.

Fakat bir dakika ! Tüm bu siteler gerçekten size yararlı olmak için mi çalışıyor ? İnternet üzerinden erişebileceğiniz yüzlerce site üzerindeki binlerce makale gerçekten size faydalı olmak amacıyla mı yazıldı ? Hiç şüphesiz bu sitelerin size yardımcı olmak dışında başka bir amaçları daha var : Çok tıklanmak !

Dünya üzerindeki herhangi bir internet sitesinin tek bir amacı vardır. İnsanları kendine çekmek. Bir hastane kendi internet sitesinde sizin şeker hastalığınızla ilgili çok faydalı bir makale yayımlamış olabilir, fakat bu makaledeki amaç, en iyi ihtimalle size faydalı olmak kadar arka planda kendini size hatırlatmak, “ben buradayım” demektir. Kilo vermeniz için sitesi aracılığıyla size onlarca diyet programı yazan bir diyetisyen herhalde tüm bunları siz zahmet edip de bir diyetisyene gitmeyin, paranız da cebinizde kalsın diye yapmıyor. Tüm bu sitelerin bir amacı var, kendilerine müşteri bulmak.

Evet, belki siz sadece bir okuyucusunuz, bir doktora gitmeye niyetiniz yok, hatta belki kilo alıp vermenizle ilgili yazılan makale de bir hastanenin yahut bir diyetisyenin sitesinden değil, bir blogdan yazılıyor. Fark etmez. Siz aslında bir müşterisiniz. Ama aktif ama pasif.

Tüm bunları göz önüne aldığımız zaman internet sitelerinde bizler için ! yazılan kimi yazıların, makalelerin, aslında sadece dikkat çekmek ve bizi meraklandırıp sitelerine yöneltmek olduğunu anlayabiliriz. Zaman zaman televizyonlarda, gazetelerde, haber sitelerinde karşımıza çıkan “ Baklava Yiyerek Kilo Vermek ! “ “ 1 haftada 5 kilo vermek “ hatta “ 1 haftada 10 kilo almak “ gibi yazılara denk geliyoruz. Böyle durumlarda şayet kilo alıp vermenin matematiğini bilmiyorsak bu tür yayınlara kanıp kendimizi kilo verdiren hapları alırken ya da bir mucize doktora randevu bakarken bulabiliriz.

Anlattığımızın biraz daha anlaşılması için kilo vermek üzerinden bir örnek verelim, bakalım gerçekten haftada 5 kilo verebiliyor muyuz ? 1.85 boyunda, gün içerisinde oldukça aktif olan, yani çok hareket eden, çok kalori yakan bir kişinin gün içerisinde harcadığı kalori miktarı aşağı yukarı 3500 kaloridir. Eğer bu kişi, bir günde hiç yemek yemezse, hiç kalori almayıp 3500 kalori yaktığı için bir gün içerisinde vücudundan 3500 kalori harcamış olur. Vücudumuzda depoladığımız bir kilonun 7000 kalori olduğunu biliyoruz ( Bilmiyorsanız buraya tıklayın ). Bu demek oluyor ki bu kişi hiç yemek yemediği takdirde bir günde yarım kilo bir haftada – şayet ölmezse- 7 çarpı yarım kilodan 3,5 kilo vermiş olur.

İşin özü,  2.20 boyunda her gün saatlerce antrenman yapan bir basketbolcu değilseniz, haftada 5 kilo vermeniz – ya da herhangi bir şekilde 1 haftada 10 kilo almanız- imkansız.

Ne kilo alma diyetleri ne kilo almak için ilaçlar, ne de kilo aldırıcı tozlar, hiçbiri size bir haftada 10 kilo aldırmaz.

Haftada 3 Kilo Nasıl Alınır

1 haftada 10 kilo almak kadar uçuk olmasa da haftada üç kilo almak da en azından absürt denebilecek bir istek. Haftada 3 kilo almak isteyen birine bunun basit bir hesapla ayda 12 kilo edeceğini, bunun da çok istediğimiz bir durum olmadığını söyleyelim. Haftada 3 kilo almak için 7 gün içerisinde fazladan 21bin kalori tüketmek gerekir ki bu da çok zor ve sağlıksız olacaktır. ( Kalori cetveli için buraya tıklayın. )

Haftada Kaç Kilo Almalı ?

Evet, kilo almak, üstelik hemen kilo almak istiyorsunuz. İdeal kilonuzdan belki 20 kilo uzaktasınız ve zaman kaybetmeye niyetiniz yok. Fakat kilo almak için şüphesiz belli bir müddet gerekiyor. İnsanların pek çoğu çok çabuk kilo alıp bir ay içerisinde tüm kilo kayıplarını telafi etmenin peşinde. Fakat bu mümkün değil. Ola ki mümkün oldu. Bu sefer de aynanın karşısında karşılaşacağınız durumdan hoşnut olmayacağınızı bilin.

Çok defa denemenize rağmen hiçbir şekilde kilo alamayan biri iseniz bu yazıyı okurken kilo alayım da aynanın karşısı çok umurumda değil dediğinizi tahmin etmek zor değil. Fakat kilo almaya başladığınızda önceliğinizin ilk sırasında ayna karşısındaki görüntünüz gelecek. Tabiatıyla sağlıklı bir şekilde kilo almak ve ayna karşısında da mutlu olmak için haftada bir kilo almak en iyi ve sağlıklı çözüm.

Peki ne yapmalı, diyorsanız cevap olarak, sadece kilo alıp vermek konusunda değil, hangi konu hakkında bilgi sahip olmak istiyorsanız o konuyu iyice araştırmalı, ve bu araştırmayı internet üzerinden yürütüyorsanız, sansasyonel başlıklara kanmamayı öğrenmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.